Kniha Hostů O plemeni. Naše Vrhy. Novinky Naši psi. Štěňátka Foto Galerie Výstavní výsledky našich psů. Kontakt Historie naší chovatelské stanice.


O Plemeni

    V 17.století v klášteře Sv. Bernarda ve Švýcarsku chovali mniši velké horské psy pro ochranu a záchranu lidí. Tito psi zachránili velký počet lidí zbloudilých v mlze a ve sněhu. Nejslavnější z těchto psů se do historie zapsal pes Barry.

    Původním předkem svatobernardského psa bylo v této horské oblasti velmi rozšířené plemeno velkého selského psa. Ten byl v několika málo generacích podle stanoveného ideálního typu vyšlechtěn do dnešní podoby bernardýna. V únoru 1884 byla ve Švýcarsku založena plemenná kniha ( SHSB ) a jako první zápis byl bernardýn Leon a dalších 28 záznamů patří bernardýnům.

    2.června 1887 bylo na mezinárodním kynologickém kongresu plemeno Svatobernardský pes oficiálně uznáno švýcarským národním plemenem. Původní je krátkosrstá varianta bernardýna. Dlouhosrstý vznikl křížením krátkosrstého bernardýna s novofundlandským psem, tato varianta je v dnešní době oblíbenější. Krátkosrstý bernardýn je nyní považován za raritu.

    Celkový vzhled je silné, úměrně vysoké, pevné a svalnaté tělo s mohutnou hlavou a vysoce inteligentním výrazem. Výška psů 70 - 90cm, feny 65 - 80 cm. Feny jsou menší a jemnější než psi.

    Bernardýn se používá jako pes společenský, hlídací a strážní. Patří do II. skupiny FCI, bez zkoušky z výkonu.

Dobruská Jitka


 


index l naše koně l e-mail l kontakt

Webdesign, Webmaster © Tal Sannat